Csodájára járnak egy argentin kisvárosban az egyik játszótér hintájának. Az ülőkén nem ül senki, mégis mozog, mintha valaki vagy valami hajtaná. A tudományos magyarázat egyelőre késik.
(ezt többen is beküldték ma - Lizsu, punyukli -, de gvereb1 már tegnap este felrakta - bungle)
Nagy valószinűséggel a hinta meglepő alakja, mint egy aerodinamika elem, segiti elő ezt a rezonációt. Az inga lengésirányára gyakorlatilag nincs légellenálása, ha az "U" alakot szemből nézzük, érthető. Tehát ha kilengeti valami erő, nagyon kicsi a súrlódás ami fékezi.
Viszont az "U" profilt oldalról nézve, felhajtóerőt termel, mint egy szárny. A levegő felette nagyobb sebességgel tud elhaladni, mint alatta, ugyanúgy mint egy repülőgép szárnyán. Erre a hatásra rásegit az is hogy a torziós mozgással, ha a hintára 45 fokos szelet feltételezünk, az inga egyik oldalán a szelet szembe kapja, erősitve az aerodinamikai hatást, az inga másik oldalán a szelet oldalba kapja (90 fokot fordul közben a hinta) - tehát egyik oldalról nem fékezi, másik oldalról viszont gyorsitja azt.
Azt hogy melyik hinta indul el, valószinű a szél irányától függ, és az egymásra gyakorolt turbulenciáról.
A szél által gerjesztett ingamozgásra sok példa van az életben. Pl. a felhőkarcolók lengenek a szélben, pedig csak egy irányból fújja őket. Illetve volt egy hid amit csupán egy 50-60km/h-s szél szakitott le úgy, hogy behintáztatta, mivel az útpálya formája szintén aerodinamika elemként viselkedett, ami úgy volt méretezve hogy a lengések egymást erősitsék:) Azóta figyelnek ezekre a dolgokra... de egy hintánál lesz@rják:)