Te teljesen el vagy tévedve, én nem vagyok közmunka ellenes. A jelenlegi formáját tartom értelmetlennek és pénzpazarlásnak tartom. Iszonyat pénzek mennek arra el, hogy tízezrek a szerszám nyelét támasszák.
Két dolog áll egymással szemben. Az egyik fel azt mondja, hogy adjunk pénzt, munkáért cserébe. A másik fél azt mondja, hogy adjunk segélyt a semmiért. Mindkét fel a másikra hivatkozik, hogy az miért rossz, ahelyett, hogy a saját álláspontja mellett sorolna fel érveket. Ha már kiderült, hogy Te "közmunka program" ellenes vagy, akkor tudsz írni érveket a segélyezés mellett. Így győzzél meg valakit az igazadról!
Én mindkét hozzászólásod tartalmával egyetértek.
"Nem halat kellene adni, hanem megtanítani halászni az embereket."
Felháborító az is, hogy az ilyen tutyi-mutyi semmirekellő polgármesterkék, nem tudnak hasznosabb munkát kiosztani a közmunkásoknak, míg más településeken a rend és tisztaság mellett, új beruházásokba, település fejlesztésbe is be tudják vonni a közmunkásokat.
Nofene? A közmunkaprogram során megtanulnak a közmunkások, jó esetben, árkot ásni, gazt irtani, utcát seperni, rosszabb esetben, szerszám nyelére támaszkodni, hintázni stb. stb. Ha szerinted ezek versenyképes szakmák nem szóltam.
Én nap mint nap látom ahogy ülnek a padokon és nem csinálnak semmit, nem feltétlenül az ő hibájuk, egyszerűen nincs mit, de gondolom ezt te is látod amikor néha átjössz a határon... Amúgy meg a cikk utolsó mondatára próbáltam felhívni a figyelmet, azzal a megjegyzéssel, hogy az sem egy egyszerű történet.
"Nem halat kellene adni, hanem megtanítani halászni az embereket" -ez a közmunka program. Az "ingyen hal osztogatás"-t, másképp úgy hívjuk, hogy "segély".
A közmunka látszat megoldás, hogy a kormány elmondhassa a tévéreklámokban, hogy csökkent a munkanélküliség.
Nem halat kellene adni, hanem megtanítani halászni az embereket. Persze ez sem egyszerű, talán az izén is volt téma, de amikor vétőkrumplit osztottak akkor nem egy helyen megették ahelyett, hogy elvettetek volna, a nevelésre szánt állatokat is megették vagy szimplán eladták.
http://rtl.hu/rtlklub/hazonkivul/videok/377876
"Mit mond a maci? Mit mond a disznó? És mennyi 3*7? Dedós feladatok, amelyeket 52 ezer közmunkásnak kell megoldania egy számukra szervezett tanfolyamon. Mi értelme ennek a képzésnek?"
Nagy szivességet tett ez a polgármester a falunak azért, hogy lemondott. Ha már ekkora nulla kreativitásból, hogy csak árokpucolásra használja a rendelkezésére álló közmunkásokat. Nincs munka vidéken... pff. Más településen persze tud lenni élelmes polgármester. Mesterséges tavat csinál a közösségnek,korszerűsítik a csatorna rendszert stb. Ha már így is kiadják a pénzt, akkor maga a polgármester herdálja a pénzt, azzal, hogy értelmetlen munkát oszt ki. Persze az Index szemében ez az ember egy önfeláldozó hős, aki rávilágít a "valódi" problémára.
. Pusztán a bérköltségek miatt olcsóbb lesz, mint a piaci társa.
Kinek lesz olcsóbb ... ??? az önkormányzatnak valóban olcsóbb ha az árokpucolásért nem saját zsebből kell fizetni mondjuk 200 000 ft-ot , de az állambácsinak nem lesz olcsóbb mert kifizet rá 40 000 000 -t közmunka címen .
.... persze lényegtelen ezen vitázni , nem rajtunk fog múlni .
Természetesen én sem az út szélén álldogálás költséghatékonyságáról beszélek, hanem arról, amikor adott feladatot minden más feltétel egyezősége mellett közmunkában végeztetnek el. Pusztán a bérköltségek miatt olcsóbb lesz, mint a piaci társa. Sehol nincs előírva, hogy a közmunkát nem lehet hatékonyan, ellenőrzötten és szervezetten műveltetni, különben nem tudnának néhány helyen termelőüzemeket működtetni közmunkások bevonásával.
Össztársadalmi szempontból nyilván előnyös, mert sokfajta közösségi célú tevékenységet - pl. településrendezés - lehet így olcsón elvégeztetni
Ebben a megállapításban csak egy dolog nem stimmel ...az " olcsón " . Pont erről szól a cikk , hogy a piaci értéken pár ezer forintos munkák így milliókba esetleg milliárdokba kerülnek .
Ennek a rendszernek pont az a veszélye , hogy aki egyszer rákap a munkanélküli munkahely ízére már esze ágában sem lesz tevékeny munkavégzésre ( egy átmulatott éjszaka után másnaposan micsoda konnyebség lehet egy lapátnyélre támaszkodni az árokparton , mint bármilyen más termelő tevékenység végzése ) ...tehát pont az eredeti célt , miszerint visszavezetei a zembereket a munka világába ...nem teljesül . MUNKA VILÁGÁBA !!!! Ezen van a hangsúly ... az itt mutatott tevékenység a fél év alatt 36 ember és a 300 m ároktakarítás nem MUNKA !!!! ...na ez a probléma . Kiváncsi lennék ha ezt egy vállalkozó csinálta volna hányszor vagy hány százszor lett volna olcsóbb ???
Érdekes kérdés ez. Össztársadalmi szempontból nyilván előnyös, mert sokfajta közösségi célú tevékenységet - pl. településrendezés - lehet így olcsón elvégeztetni, elsősorban a fizikai munkát végző közfoglalkoztatottakkal. Én irodai, "adminisztratív" munkát végző közfoglalkoztatottként olyan intézményben dolgozok, ahol alkalmazottként is szükség lenne arra a pozícióra, amit most én töltök be, de így olcsóbb megoldani.
Itt válik keserédessé a közfoglalkoztatás. Az országot minősíti az, hogy a valóban szükséges munkát végző közfoglalkoztatottakat - legyen az fizikai vagy szellemi munkát végző - nem képes rendes bérért, alkalmazotti státuszban foglalkoztatni. Akit csak odaállítanak az árok szélére 36. közmunkásnak, de mindenki tudja, hogy semmit nem csinál, annak pedig teljesen mindegy, hogy otthon ülve és semmit nem csinálva kap segélyt, vagy az árokparton álldogálva. A közbiztonsági szempontokat meg ne a kényszerfoglalkoztatáson keresztül próbáljuk megoldani.
Mint minden mást, ezt sem lehet azért kategorikusan és egyoldalúan kijelenteni. Lassan 1,5 éve dolgozom közmunkásként, többet és gyakran jobban megbecsülve, mint a gyakorlatilag ugyanolyan munkakörben dolgozó, alkalmazotti státuszban álló munkatársam. A munkám egyáltalán nem értelmetlen, viszont sem gazdasági, sem pedig társadalmi szempontból nem előnyös és hatékony. A rendszer hibás, de csak részben azért, mert felesleges pozíciókat is fenntart.