A szilíciumvölgyben egyre többen döntenek úgy, hogy nem iratják iskolába a gyerekeiket
El tudod képzelni, hogy a gyereke nem jár iskolába, hanem otthon, minimális irányítással, tankönyvek és az internet segítségével tanul? Azzal foglalkozik, ami igazán érdekli őt, így fejleszti saját magát? El tudja képzelni, hogy így sikeres emberré válhat, olyanná, aki létrehoz valami új és jó dolgot?
Piaci kamatozással az olyan hosszú távú diákhitel, amit te vizionálsz (alsós kortól egyetem végéig több, mint 10 év telik el!) egyszerűen visszafizethetetlen lenne. Becslésem szerint az egyetem végéig az átlagos (tehát nem orvos vagy mérnök) egyetemista 10 millió körüli tartozást gyűjtene, aminek legalább fél millió lenne csak az éves kamata!
Ilyen módon és ilyen hosszú távon a diákhitel nem működhetne.
A cég általi finanszírozást sem nagyon tudom elképzelni. Egy diák évente fél millió körüli összegbe kerül egy egyetemnek (vannak persze olcsóbb és drágább szakok, de számoljunk ezzel) Öt év alatt ez 2,5 millió. Ha azzal számolunk, hogy a diákok 50%-a felel meg majd a munkaerő piacon (ennél ma rosszabb az arány), akkor 5 millió / diákkal kell számolni. Mennyi ideig kellene röghöz kötni a munkavállalókat, hogy ez megérje a cégnek? (ha havi 100 ezer forint hasznot termel egy dolgozó a cégnek, akkor 4 év kellene a nullszaldóhoz + még legalább 2-3 év, hogy valami haszon is legyen. Az azt jelenti, hogy a cégnek 10+ évre kellene előre gondolkoznia! Hány olyan cég van ma Magyarországon, amelyik megéri egyáltalán az 5 évet, nem hogy a 10-et?) Mit csinálhat egy ilyen dolgozóval, ha egész nap csak lustálkodik? Ha kirúgja, akkor bukja az 5 millióját... Ráadásul ez megint azt jelentené, hogy a kisebb vállalkozások nem jutnának munkaerőhöz, ezért megszűnnének - utána pedig a nagyobb, monopol helyzetben lévő cégek olyan keveset adnának a dolgozónak, amennyire csak lehet, hiszen verseny nélkül miért is adnának többet?
Ezt sem érzem megoldásnak egyáltalán - a mostani rendszerben a nagyobb cégek jelentősen támogatják az egyetem szakjait. Persrze nem ilyen volumenű összegekkel, de ez is ösztönzi az egyetemeket, hogy olyan képzést nyújtsanak, amire a piacnak szüksége van.