A szilíciumvölgyben egyre többen döntenek úgy, hogy nem iratják iskolába a gyerekeiket
El tudod képzelni, hogy a gyereke nem jár iskolába, hanem otthon, minimális irányítással, tankönyvek és az internet segítségével tanul? Azzal foglalkozik, ami igazán érdekli őt, így fejleszti saját magát? El tudja képzelni, hogy így sikeres emberré válhat, olyanná, aki létrehoz valami új és jó dolgot?
A vadkapitalizmus a XX. század elejéig tartott Amerikában. Az általad említett időszak már a szabályozott kapitalizmus időszaka volt és valóban jól működött és működik máig. Ja, és nem fizetős az oktatás ott sem.
"A gazdag emberek 3/4 része akkor is és most is magától a nulláról érte el amit elért."
Ez nagyon nincs így. A mai felső 10 ezer döntő többsége vagy beleszületett vagy a felső középosztályból kapaszkodott föl. A tényleges szegénységből már most is nagyon nehéz akár a középosztály aljáig eljutni. Fizetős oktatással pedig lehetetlen lenne.
"Ráadásul az ösztöndíjjal való támogatás tökéletesen elősegítheti a tehetségek kimozdulását"
Ösztöndíj? Ki fizetné azt? Csak nem az állam? Még saját magaddal sem értesz egyet :-)
"Miért ne működhetne? Ez egy lehetőség nem pedig kötelező választás."
Nem lehetőség az, amit épelméjű ember nem választ. Ha neked azt mondanák hogy a gyereked 15 év múlva diplomával és 25 milliós adóssággal fogja kezdeni az életét, akkor azt mondanád, hogy "persze, miért is ne"? Ugye hogy nem. Ekkora adósságot rakni egy pályakezdő vállára felelőtlenség lenne. Az ebből az oktatásból kikerülő diákok életének zöme ennek az adósságnak a ledolgozására menne el.
"Pedig működik nem egy helyen hasonló rendszer gondolj csak a szakmunkás képzésekre több országban."
A szakmunkásképzés más. Egyrészt sokkal olcsóbb, másrészt sokkal rövidebb, mint egy egyetemi képzés. 3-5 éves képzésben még tud előre gondolkodni egy cég, de 5-10 éves távlatokban már nagyon kevés cég mer gondolkozni. Ki tudja, hogy mi lesz 10 év múlva. 20 évvel ezelőtt jelent meg a DVD a piacon. 10 éve mindenki azt hitte, hogy az lesz a jövő - ha akkor egy cég befektetett volna egy képzésbe, amivel támogatta volna a "DVD gyártó" egyetemi képzést, akkor az a cég már csődbement volna, hiszen ma szinte senkinek nem kell a DVD.
"A képzések ára és egyéb oktatási tételek a piaci helyzettől függnek és éppen ezért működhet kiválóan"
Ez nagyon nem igaz. A képzés árát nagyon csekély mértékben befolyásolja a piaci helyzet. A képzés ára lényegében fix: x órát kell meghallgatnia, y segédanyagra van szüksége stb. A képzés költsége inkább a hallgatók számától függ: az egy diákra eső költség ott alacsonyabb, ahol sok diákot képeznek (többek között ezért olcsóbb informatikust képezni, mint orvost)
"A rendszer annyiban különbözne a mostanitól h az adókat ennyivel mérsékelnék de cserében ennyivel kisebb szolgáltatást kapna mindenki."
Ahogy mondtam - így a gazdagok járnának jobban a szegények rovására. Sok olyan lenne, aki most sikeresen elvégzi az egyetemet és jól fizető - és adózó - állása van, de soha nem lett volna pénze, hogy felsős korától fizessen az iskoláért. Véglegesen ketté szakadna az ország szegényekre és gazdagokra és szinte nem lenne átjárás a két kaszt között.
Ha szerinted a cégeknek megéri befektetni az oktatásba, akkor nyilván az államnak is megéri, hiszen jobban kereső és így adózó dolgozókat kap cserébe. Csak annyi a különbség, hogy az állam itt lesz 10-20-30 év múlva is, míg egy átlagos cég ennyire hosszú távon nem tud már gondolkozni.
A céges adózás elgondolásodat nem értem. Mit nyernénk az egészen? A cégnek most van szüksége dolgozóra nem 3-5 év múlva. Ugyan mit nyerne azzal egy kis cég, ha azt mondaná az államnak, hogy Ő neki most márpedig x szakmára lenne szüksége lenne szüksége - szerinted tud működni egy cég 3-5 évig úgy, hogy nincs betöltve egy állás? Aligha - mire a képzés végetérne vagy betöltené az állást valaki mással vagy csődbe menne. Bármelyik eset következne is be, neki már nem lenne szüksége a képzett személyre.
"Arról nem is beszélve h ha vannak kis cégek akik mondjuk asztalosokat alkalmaznának és kevés az asztalos akkor az asztalosok fizetését megemelnék mert csak így jutnának emberhez"
Ezzel éppen a mostani helyzetet írtad le - ez a sima "önszabályozó" rendszer van jelenleg életben. Kár "belekontárkodni".
"Utána a hallgató kikerül az egyetemről és akkor kezdi el megtanulni azt amit már régen tudnia kellene"
Ebben egyetértek, de ezen semmit nem javítana az, hogyha az egyetem fizetős lenne. Ehhez az kellene, hogy egymással versengő egyetemeken lehessen ugyanazt a szakot tanulni. Hát ez ma nem nagyon van meg és ha tovább csökkenne a hallgatók száma - ami a fizetős oktatás bevezetésével törvényszerű lenne - akkor a verseny teljesen megszűnne tovább csökkentve az egyébként sem túl magas színvonalat.