![](http://www.ize.hu/_files/pictures/61/61472.jpg)
„Annyit kellene tudni a FEDről, hogy amerika központi bankja nem az amerikai államé, hanem egy magánbank. Mellesleg tavaly decemberben lejárt az a szerződés ami 99 érvre biztosította a pénz kibocsájtás jogát a FEDnek. Kerestük a híradásokban, hogy amerikai állam visszavette a pénzkiadás jogát, de az erről szóló hírek elmaradtak.100 év elég volt kis gömböcnek,hogy szorostól borostól felfalja a nemzetállamok önrendelkezését.A mai kérdés. A magyar nemzeti valutát miért nem a Magyar Nemzeti Bank bocsájtja ki, hanem a Központi bank Frankfurtban?”
Ez konkréten mit jelent? Nem költői a kérdés. Egy monetáris rendszer hogy épül adósságra? (Ez kb olyan mintha valaki azt mondaná, hogy a házam mondjuk a gravitációra épült, és nem a talajra...)
Ha az állami kiadás nagyobb, mint a bevétel, akkor a hiányt hitelből (államkötvény,kamatozó kincstárjegy, takarékjegy, egyéb fantázianevű állampapír) pótolja. Minden ország ezt teszi. Ha pedig épp szufficitre jön ki akkor a többlet pénzből pl más országnak hitelez.