Magyar találmány robbant nagyot az energiapiacon
A három magyar fejlesztő által megalkotott FUTI olyan energiatermelő térburkoló elem, amely három forrásból tud elektromos áramot előállítani: a napsütésből, a talajhő és a levegő hőmérsékletének különbségéből, illetve a lépési energiánkból is.
Pont olyan, mint a konditeremben a lépcsőzőgép.
Ami pedig a talajhőMÉRSÉKLET és a levegő hőmérsékletének különbségéből adódó villamos energia termelést illeti:
Vegyünk egy nagyon optimista téli példát (nyáron se működne jobban ...)! A talaj hőmérséklete legyen +5°C (alulról fűti a meleg szennyvízcső), a levegő hőmérséklete meg legyen -5°C (hideg reggel van éppen)
Mint minden hőerőgépnek, ennek a hatásfokát is korlátozza az a tény, hogy spontán lejátszódó folyamatnál a teljes entrópiaváltozás nagyobb, mint nulla. Ez miatt ennek a hatásfoka NEM LEHET NAGYOBB, mint 3,59%. (Ezek a termoelemek a valóságban persze még szarabbak. Hatásfokuk elmarad az elméleti maximumtól... )
Igaz ugyan, hogy a hő amit hasznosít lényegében ingyen van, viszont a rossz hatásfok (és a talaj-levegő közti energiaáram kis teljesítménye) miatt a kinyerhető villamos energia árából soha a büdös életbe nem térül meg a termoelem ára.
Ez a (durván 100 éve feltalált) találmány arra ugyan nem jó, hogy említésre méltó mennyiségben termeljünk villamos energiát, DE ÁLLAMI TÁMOGATÁSOK megszerzésére tökéletes!
Ami pedig a cikket illeti:
Vajon mikor jutnak el az újságírók odáig, hogy megértsék a különbséget hő és hőmérséklet között; illetve energia és teljesítmény között?