Magyar találmány robbant nagyot az energiapiacon
A három magyar fejlesztő által megalkotott FUTI olyan energiatermelő térburkoló elem, amely három forrásból tud elektromos áramot előállítani: a napsütésből, a talajhő és a levegő hőmérsékletének különbségéből, illetve a lépési energiánkból is.
A cikkről pár gondolat:
"Áttörés a zöldenergiában"
Az "áttörés" kicsit erős, ráadásul máig nem tudom, hogy egy technológia mitől válik "zölddé". Kiírthatatlanná vált ez a kifejezés a köztudatból.
"minden veszteséggel együtt 12 négyzetméter FUTI egy egész háztartás energiaigényét kitermelné"
Érdekes lenne tudni, hogy hol, milyen körülmények között, legalább úgy hozzávetőlegesen. Pl. Peking forgalmas központjában? Vagy a pókaszepetki Söröző-Teke Klub előtt? A háromféle technológia milyen arányban vesz részt a termelésben? Átlagosan milyen ezek időbeli eloszlása? ("Mindenféle hatásfokokat", illetve ezek "függését" kérdezni nem is merném...) Csúcsidőszakban is hozza a számokat? Kell mellé tároló, vagy ezt is a hálózatra lőcsöljök rá? Ki fizessen ezért? Milyen megtérülési idővel (hogy nagyot ne mondjak: élettartamra vetített externális költséggel) jellemezhető a technológia? Mi újság az élettartammal? És a rendelkezésre állással? Milyen energetikai kategóriába sorolt házról beszélünk? Egyáltalán mekkora és milyen háztartásról van szó? Energiaigény alatt a hőellátás is értendő? Stb. stb...
"egy év alatt 1000-1200 gigawattnyi áramot termelne (ez egyenértékű hazánk éves nukleáris energiatermelésének 8 százalékával)"
Nagyon nem korrekt, hogy ez jelenti a referenciát. Paks mostanában forró topic, de pont ilyen kérdésekben nem lenne szabadna annak lennie.