"A romaprobléma megoldásának útjai
Az egyik, talán legvalószínűbb út a romaemancipáció, ami Csehországban is egyre gyorsabb ütemben folytatódik a jövőben. [...] A megoldás keresése során felmerült a roma népességnek a többségi nemzettől való elkülönítése. Ez leggyakrabban az emberijog-védő mozgalmak és a roma szervezetek tiltakozását váltja ki. Ezzel együtt is vannak olyan cseh városok, ahol ezzel kísérleteznek. Így például Most városában egy Chanov nevű telepre kétezer romát telepítettek össze, és élükre, mintegy vajdaként, egy roma vállalkozót állítottak, aki bérli a telepet, és felügyel az ottani roma lakosságra, irányítja őket." (Hamberger Judit: A csehországi romák helyzete).
A 70-es évek végén épült lakótelep ma így néz ki. Áram, víz, csatornaszolgáltatás, fűtés nincs, mivel nem fizették, ill. ami mozdítható volt, azt eladták. A fűtést a környező fák kivágásával oldják meg (de érdemes megnézni pl. a "garázsajtókat").
+ képek a közeli településről.
el is kezdem: eltekintve mindenféle szociális problémától, hogy szegények mit csináljanak, nem kapnak munkát, az iskolában kirekesztik őket, nem tanultak, így nem tudnak érvényesülni, stb, meg blabla, miért kell maguk alá piszkítani, és szétrombálni mindent. oké nincs tüzelő vágjanak fát, nincs pénz nem tudnak mit tenni, de mindig mindent eladni szétszedni, ellopni, az már túlzás. az állatok nem szarnak a saját vackukba, de a romák azok mindig, akárhova telepítik őket, akárhol laknak, legyen az város, falu, puszta, városzszéle, vagy közepe, mindent szétbarmolnak. Nem is érdemelnek ennél többet, én úgy adnék eleve lakást nekik, hogy még a tapétát is leszedném a falról, ne ők szedjék le.
Amúgy persze sajnálom, hogy így élnek, de még az erdőben lakó csövesek is jobban gondozzák a nylon viskójukat, pedig szerencsétlenebbek.