![](http://www.ize.hu/_files/pictures/21/21661.jpg)
"Fred Leuchter szakértője volt a gázkamráknak.. Három gázkamrát tervezett az Egyesült Államok 50 államából háromnak, kivégzések céljából. Tehát tudta, miről van szó, és ő megvizsgálta a feltételezett Birkaneu-Auschwitzi gázkamrák maradványait az 1980-as években. A határozott véleménye az volt, hogy kizárt, hogy ezek az építmények valaha is emberek tömeges elgázosítására szolgáltak volna. Mert tudja a ciángáz nagyon veszélyes. Tegyük föl, hogy háromszáz embert elgázosítunk, akik egy kamrába vannak zsúfolva, s ruhát viselnek, már ha föltesszük, hogy ruhát viselnek; nagyon veszélyes kihúzni a holttesteket; akár egyetlen leheletnyi, mondjuk ruha alatt megrekedt mérges gáz megölheti az illetőt. Ahhoz, hogy be tudjunk jutni a kamrába, el kell távolítani a gázt a kamrából. Ehhez egy magas kéményre van szükség, ugyanis ha a kémény alacsony, a gáz visszaereszkedik az épület körül állókra és megöli őket. Elfelejtettem, milyen magasnak kell lennie, de ha volt ilyen, a kéménynek a nap jelentős részében hosszú árnyékot kellett volna vetnie, ám a szövetséges légi-felvételeken sosem lehetett látni ilyen árnyékot, sem kéményt. Ami Fred Leuchter számára a bizonyosságot adta, az a gázkamrák fölépítése. Megnézte az ajtókat, melyeknek tökéletesen légzáró képességűnek kell lenniük, különben a gáz kiszabadult volna, és megölte volna a kint lévőket. Az ajtók, amiket Auschwitzban mutogatnak a turistáknak, azok a legkisebb mértékben sem légmentesen zárhatóak."
De miért kell nekem folyton és mindenkor és mindig ebbe az ügybe botlanom? Nincsenek meg a mai kor gondjai? Nincsenek ma is intő példák dögivel? Miért dörgölik folyamatosan pont ezt az orrunk alá, és kik dörgölik folyton ezt az orrunk alá? Csak ez az ami elgondolkodtat, és mielőtt elhamarkodottan ítélnél: emiatt semmilyen nációt nem teszek kollektív felelőssé. De miért pont ez mindig a téma? Miért nem Ruanda? Miért nem az örmények? És hogy ilyen "borzasztót" ne is mondjak: miért nem a magyarok?
Csomó kérdőjel. Részemről a válasz annyi h a 20. század sajtójának kedvenc témája a zsidó holokauszt. Remélem a 21. században legalább egy kicsit szélesedik a látókör. Talán mindenkinek jobb lenne.