![](http://www.ize.hu/_files/pictures/52/52602.jpg)
Mit gondoltok ezekről (pl. Harcosok étrendje, Eat Stop Eat, LeanGains, stb.)? Várom a kommentekben a véleményeket, esetleges tapasztalatokat, szakértői hozzászólásokat, linkeket. :)
Harcosok étrendje pro(?) és kontra
Jay's Workout: a lehetetlen nem létezik ill. harcosok étrendje bejegyzése
Hogyan ne együnk ügyesen?
Harcosok étrendje blog
Az összefoglalójuk egyébként jó, hogy mit egyél meg mit ne, de az alapkoncepció szerintem nem az. Ők gyakorlatilag azt mondják, hogy az a lényeg, hogy csak napi 8 órában szabad enni, azalatt viszont bármikor, bármennyit (az alapvető, egészséges étrendre vonatkozó szabályok betartásával), a többi időben meg semmit. Szerintem viszont az a lényeg, hogy a szervezet természetes ritmusához kellene igazítani az étkezéseket (magyarul a természetes ébrenléti időben enni). A rendszeresség pedig a cikkben írtakkal ellentétben baromi fontos. Nyilván nem lesz komolyabb baja az embernek, ha egy-egy nap más ritmus szerint él, de ha minden nap máshogy csinálja, az nagyon nem jó. A 8 órás intervallumra korlátozott étkezés helyett az a fontos inkább, hogy mikor mit eszel. Az a lényeg, hogy fokozatosan kell "felébreszteni" az anyagcserét, reggel, amikor a sejtek inzulinérzékenysége a legkisebb, nem szabad rögtön szénhidrátokban, zsírokban gazdag kajával "rátörni" a szervezetre, hanem sok rostot tartalmazó ételt kell adni neki, amin "elnyammoghat", amíg "fel nem ébred" teljesen. Tehát a reggeli, délelőtti étkezések a kritikusak, illetve az, hogy este, amikor már pihenne a szervezet, szintén ne terheljük le nagy munkát adó "emésztenivalóval".
24 órás szünet hagyása az előző nap utolsó és a következő nap első étkezése között szerintem hülyeség. Nem szabad hagyni sem éhezni, sem túltelítődni a rendszert (erre jó a 3 óránként napi 5 étkezés, amit a dietetikusok ajánlanak). Ha nem eszel 24 óráig, nagyobb a valószínűsége, hogy utána az első étkezésnél (ami ugye épp a legkényesebb pont) túleszed magad. A fennmaradó 16 órában éhgyomorra élénkítő italt (kávét, stb.) inni meg a legnagyobb baromság.
Az egeres kísérlet azért jöhetett be, mert az időszakos éhezés sok szempontból ugyanolyan hatással bír a szervezetre mint a testmozgás. Viszont nagyon nehéz eltalálni azt a pontot, amikor még "pozitív" a hatása, és amikor már káros, mert éhezni kezdenek a sejtek. Jobb (és elegendő) testmozgással "kondicionálni" a szervezetet.
Abban igazuk van, hogy nem szabad egész nap folyamatosan enni (diszkrét adagokra kell elosztani az ételt, amit a nap során megeszünk, de azt egyenletes időközönként kell bevinni), illetve késő este már nem túl nyerő enni. Azzal kiegészíteném, hogy a rendszeres, kellő minőségű és időtartamú alvás életbevágóan fontos, ezért sem szabad baglyot játszani (bagoly mondja...).