![](http://www.ize.hu/_files/pictures/52/52602.jpg)
Mit gondoltok ezekről (pl. Harcosok étrendje, Eat Stop Eat, LeanGains, stb.)? Várom a kommentekben a véleményeket, esetleges tapasztalatokat, szakértői hozzászólásokat, linkeket. :)
Harcosok étrendje pro(?) és kontra
Jay's Workout: a lehetetlen nem létezik ill. harcosok étrendje bejegyzése
Hogyan ne együnk ügyesen?
Harcosok étrendje blog
Inkább úgy fogalmaznék, hogy ha nem is használ, de ártani annyira biztosan nem árt, hogy le kell beszéljelek róla. :) Ez a méregtelenítés témakör amúgy is kicsit a lúgosításra hasonlít. A szervezet prímán és folyamatosan el tudja végezni a saját méregtelenítését, felesleges (illetve bizonyos esetekben akár káros is), ha ebbe erőszakosan, "kívülről" beavatkozunk (pl. beöntéssel és egyéb marhaságokkal).
"Nem mint nőtől kérdeztem a véleményedet, hanem mint biológustól. :)"
Mint biológus mit mondjak ehhez? :D Az egészséges test izmos, mert az egészséges test mozog. A kockahas olyan mint nőknél a kiszedett szemöldök. Nem egészségesebb semmivel, a jelenlegi szépségideálnak akarunk csak megfelelni vele. Az, hogy kinek mennyi és milyen szerkezetű bőr alatti zsírszövet-állománya van, ami elfedi esetleg a kockahasat, alkati kérdés is (eleve az izmok, a "kockák" megjelenési formája alkati kérdés...). Egészségügyi kockázatot a belső szervek (főleg a belek, a máj és a szív) körül lerakódó zsírszövet jelent (ami a nagy, kidomborodó "sörhasat" csinálja).
"Tehát a tojásban lévő koleszterin szerinted sem egészséges, de azért együk."
Tisztázzunk valamit: koleszterinre szüksége van a szervezetnek, hogy mást ne mondjak, a sejtmembránok alkotórésze. Túlzásokba nem kell esni.
Kalciumot növényekkel (főleg zöld növények és az olajos magvak), valamint húsokkal (pl. olajos hallal) is be tudsz vinni, nem csak a tej tartalmaz kalciumot. Az sem mindegy, hogy milyen formában viszed be, mert más lehet a felszívódása, illetve az is közismert dolog, hogy ehhez kell a D-vitamin is. Ha kiegyensúlyozott, változatos étrenden élsz, meg pláne ha rendszeresen eszel tejterméket, akkor nem kell amiatt aggódnod, hogy nem viszel be elég kalciumot...(max. terhes nőknél, illetve az intenzív csontnövekedés fázisában lévő gyerekeknél kell erre jobban odafigyelni).
A tejtermékkel azért kell vigyázni, mert felnőtt korra a lakosság egy része nehezen tudja lebontani a tejcukrot, ami így bomlásnak indulva az emésztőrendszerben egy csomó problémát okoz. Ha nem fáj a hasad, nem puffadsz, nincs hasmenésed, nem lesz rossz állapotú a bőröd, furcsa szagú a leheleted tejtermék evése, ivása után, akkor nem kell ezzel foglalkoznod. A kefír azoknak nem igazán nyerő, akik érzékenyek a gombás megbetegedésekre. A sajtok egy része pedig nagyon zsíros, ezekből érdemes nem mondjuk a camembert-et vagy trappistát tömni két pofára. A joghurtban (nem csak az Activiaban...) viszont olyan baktériumok vannak, amik segítik az emésztést, és nem mellesleg lebontják a tejcukrot a cuccban, tehát ez ritkábban okoz panaszokat. Ebből (is) érdemes natúrt venni, mert a többit telenyomják ízesítőszerrel, színezékekkel, és akkor már mindjárt nem olyan egészséges, hiába tejtermék.
"Értem én, hogy cukor, de a zöldségekkel szemben nem ez lenne számunkra inkább természetes?"
Nem. Gyümölcsökhöz a természetben szintén csak kisebb mennyiségben, és szezonálisan (!) juthattunk hozzá. A cukor az cukor, akkor is, ha gyümölcsből jön. Ráadásul a gyümölcsökből nagyon hamar felszívódik, mert "szabadabban" van bennük jellemzően a fruktóz és a glükóz, nem kell lebontogatni, kihasogatni mint pl. a keményítőből. Ezért reggel nem ajánlott gyümölcsöt enni. De tízóraira, ebédhez, uzsonnára már lehet (és kell is).