Élőlánc alkotás hangyáknál (Leptogenys) egy nagyméretű zsákmány (ikerszelvényes) elcipelésekor
(Türelmetlenebbek kezdjék mindjárt 2:05-től.)
Akit esetleg a jelenséget részletesen leíró tudományos (angol) cikk is érdekel,
ide kattintson!
3323
1
Izé
Egy
újabb tenyérizzasztó wingsuit (szárnyasruhás) ugrás
2179
1
Izé
Kattintás előtt tippelj milyen állat lehet ez? (
Megfejtés.)
1780
0
Izé
Veszprém - akkor és most
3777
3
Izé
Ki mit mondana, ha tippelnie kéne, melyik állat képes a leggyorsabb mozdulatsorra az állatvilágban? Valószínűleg csak kevesen voksolnának a hangyákra... Mai ismeretterjesztő rovatunkban az ún. csapdarágójú („trap-jaw”) hangyák, melyek jól fejlett rágóikat nagy sebességgel és erővel képesek összecsapni, az
Odontomachus bauri nevű faj pl. átlagosan 0,13 ms(!) alatt, 138 km/h-ás sebességgel és 100 ezer g-s(!) erővel. Hogy ez miért jó nekik? Elsődlegesen zsákmányszerzésre, mivel főként gyorsan mozgó vagy kémiai úton védekező prédára vadásznak, de akár ki is tudják lőni magukat, ha rágóikat szilárd felszínhez csapják neki, ahogyan a fenti videóban látható két rivális kolóniatag esetében is látható, ill. az alábbi slow motion videókban: [
1] [
2] [
3]
További képek róluk az
alábbi oldalon, ami egyébként önmagában is megérne egy posztot, érdemes megnézni, nagyon klassz (főleg, de nem csak hangyás) képek vannak fenn.
3266
1
Izé
The Hobbit: An Unexpected Journey előzetes, avagy Bilbo Begins. :)
3818
1
Izé
Brit akcentus fikázás jól :)
+ 1 bonus kép.
4217
2
Izé
A "Top 10 tökéletesen alkalmatlan módszer a házunkat ellepő tűzhangyák likvidálására” c. videósorozatunk első részét láthatjátok: A vízbe fojtás. :)
További képeket és videókat a kísérletről
itt láthattok.
A tűzhangyák egyébként a természetben is jól tudják kamatoztatni kutikulájuk víztaszító képességét, és képesek
élő tutajt létrehozni, így költöztetvén át kolóniáikat
egyik partról a másikra.
Egy másik hangyafaj, a
Polyrhachis sokolova, amely Ausztrália mangrove mocsaraiban él, szintén egészen jól alkalmazkodott a vizes közeghez, és nem csak a víz felszínén képes szaladni, de adott esetben még
tempózgatni is képes a vízben.
Kísérletek tanúsága szerint a
Polyrhachis dolgozók még a több órás víz alá való elmerítést is egészen jól elviselik.
8447
3
Izé
5935
4
Izé
Hangya-halálspirál avagy a kollektív viselkedés buktatói Egy érdekes jelenség, amely a búcsújáró lepkék hernyói és bizonyos rajokban élő halfajok mellett a vándorhangyáknál figyelhető meg, amikor is a fő rajtól kommunikációs zavarok miatt leszakadó kisebb (vagy olykor nagyobb) csoport tagjai mind egyszerre kezdenek el egy adott irányba mozogni, és akár napokig is elköröznek így, míg a végkimerülésben el nem pusztulnak, hacsak persze egy-két egyednek nem sikerül kiszabadítania magát a kollektív tudat béklyóiból (amely mindegyik dolgozó fejében azt visszhangozza: „mindig csak kövesd az előtted lévőt”), megtörvén ezzel a „halálspirált”...
További videók
itt és
itt.
10463
6
Izé
Klassz fényképgyűjtemény több ezer régi fotóval az 1900-1990-es időszakból.
12442
17
Izé
Az SZTE biológus hallgatói számára azt hiszem nem kell bemutatnom Bagi tanár urat és az ő fölöttébb sajátos stílusát, akik viszont nem mondhatják magukat olyan szerencsésnek, hogy valaha is hallhatták milyen szövegeket ereszt meg az előadásain, a vizsgáin vagy bármikor, íme egy rövidke kis ízelítő: "Hogy lehet ezt úgymond elgyurcsányozni? Azok a sejtek, amik nem tudtak kapcsolódni, azok rágyurcsánytak." "...mert itt torlódnak a hallgatók. Hát torlódjanak az előadáson a rohadt büdös k*rva életbe!" :D Van
első része is, de ez a 2. sztem jobb.
5901
4
Izé
Microsoft .NET vs. Java
(Kis angol tudás nem árt, illetve csak 18 éven felüli YouTube-n regisztrált felhasználók tudják megnézni a videót.)
1700
2
Tech Izé
Elöntési térkép - avagy milyen miértékben kerülnek majd víz alá a különböző partszakaszok, ha a sarki jégtakarók elolvadásával megemelkedik a világtengerek szintje (a növekedés mértékét - +hány méter - a bal felső sarokban külön be lehet állítani). Érdemes ráközelíteni, és megnézni Hollandiát, Olaszországban a Pó-síkságot, az USA keleti partvidékét, a Mexikói-öböl térségét, Sanghajt és környékét, stb. +14 méteres tengerszint-emelkedés esetén...
15063
7
Izé
Az 1950-es években Beljajev által elkezdett és még
napjainkban is folyó kísérletek a vörös rókák ezüstös színű szibériai változatán igen érdekes eredményekhez vezettek, melyek alapján képet kaphatunk arról, hogy hogyan is történhetett annak idején a kutyák háziasítása, és már ennek kezdeti lépései milyen mélyreható változásokkal járhattak együtt.
Mindössze néhány generáció alatt, mindig csak a legszelídebb rókaegyedeket kiválasztva és azokat egymás közt pároztatva a szelídséggel párhuzamosan, mintegy annak melléktermékeként érdekes változások figyelhetők meg mind az állatok küllemét, mind a viselkedésüket illetően: a fülek lekonyultabbakká, a farok kunkoribbá, a pofa rövidebbé és kerekebbé, a bunda színezetében pedig egyre inkább tarkává válik, ezzel együtt az állatok egyre barátságosabbak és játékosabbak lesznek, a kutyákhoz hasonlóan kezdik csóválni a farkukat és hátrahúzni fülüket örömükben, miközben a hangjuk is mindinkább kutyaszerűvé válik.
4308
3
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban a
pipabékák
(Pipa spp.), amelyeknél sajátos ivadékgondozás alakult ki az evolúció során: a megtermékenyített peték a nőstény hátára kerülve fokozatosan beágyazódnak a megduzzadó bőrbe, ahol aztán annak védelmében néhány hét leforgása alatt ki is kelnek, majd át is alakulnak az ebihalak, hogy aztán már apró békaként
fúrják ki magukat anyjuk bőréből és kezdjenek önálló életet.
Az ivadékgondozásnak ez a különleges módja egyébként nem egyedi jelenség a békák körében, a pipabékákhoz hasonló - már-már az emlősök méhlepényével analóg - háti költőtáskában hordják ki ivadékaikat pl. a tasakos békák (Gastrotheca spp.) is, sőt még náluk is extrémebb módon járnak el az orrosbékák (Rhinoderma spp.), ill. a gyomorköltő békák (Rheobatrachus spp.), előbbiek hímjei ugyanis a hanghólyagjukba, utóbbiak nőstényei pedig (nevüknek megfelelően) a gyomrukba juttatják a petéket, és ott költik ki őket, ill. őrzik az utódokat míg azok teljesen ki nem fejlődnek.
5270
6
Izé
A Bakterház visszavág, de Bendegúz visszatér :)
9918
5
Izé
Mozart Török indulója ezúttal kicsit másképpen, az
Igudesman & Joo duó interpretálásában.
(Érdemes megnézni
ezt a 2 évvel ezelőtti videót is tőlük - bungle)
8173
8
Izé
Ismét egy újabb index-es teszt, ezúttal Darwinról és az evolúcióról a Fajok eredetének 150 éves évfordulójának alkalmából.
3261
1
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban az Egyesült Államok és Mexikó sivatagos terültein élő
tüskés békagyík (
Phrynosoma cornutum), mely egy igen sajátos védekezési módot fejlesztett ki az evolúció során. Ha zaklatják, az állat képes a támadójára vért spriccelni a belső szemzugából, addig növelvén a nyomást a szemhéjának hajszálereiben, míg azoknak a fala át nem szakad. A vérsugarat így akár 1-1,5 méterre is ki tudja lövellni, egyenesen a támadója arcába, melynek pillanatnyi megzavarodottságát (és undorát, a gyík vére ugyanis teli van kellemetlen ízű vegyületekkel) kihasználva aztán a békagyík gyorsan eliszkolhat.
3974
3
Izé
A nyilvános szex hátrányai. :D
10807
2
Izé
Az Együgyű... ööö... Egyesült Államok nem kér a Darwin életét bemutató
Creation c. filmből, mivel a forgalmazók tartanak az evolúcióelméletet még mindig fölöttébb ellenségesen fogadó amerikai közönség negatív reakciójától.
Magyar nyelvű cikk.
Sajnos a dolog nem is annyira meglepő, a Science legutóbbi
tanulmánya szerint, mely az evolúció elfogadottsága szempontjából rangsorolja az egyes országokat az USA szégyenszemre az utolsó előtti helyen kullog, mindössze Törökországot előzve meg.
2928
3
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban: a Guinea- v. medinaféreg (Dracunculus medinensis), mely egy Afrikában honos parazita fonálféregfaj. A féreg lárvái a fertőzött víz fogyasztásával kerülnek be a szervezetbe, majd az emésztőrendszerben válnak ivaréretté. A megtermékenyített nőstények (melyek akár egy méteresre is megnőhetnek) a bőr alatti kötőszövetben húzzák meg magukat, majd a fertőzéstől számított egy év múlva megindulnak, és igen fájdalmas keléseket hoznak létre a bőr felszínén a lábszár vagy a lábfej tájékán. Amikor a delikvens a fájdalmat enyhítendő vízbe mártja a lábait, a nőstény féreg a kifakadt kelésen keresztül kidugja hátsó testvégét, hogy a szabadba engedje több ezer utódját. A kezelés egyetlen módja, ha ilyenkor az állat végét megcsípik, felszúrják egy hegyes pálcikára, majd csavarnak rajta egy egészen kicsit, óvatosan, nehogy a kötőszöveti rostokra felcsavarodott féreg nagyobbik része bennszakadjon. Majd a következő napon tovább tekernek rajta, és így tovább heteken át. Ez a procedúra rendkívül fájdalmas (a féreg latin neve, a Dracunculus is arra utal, hogy ez olyan érzés, mintha egy sárkány tüze égetné az embert vagy egy tüzes kígyó tekeregne a bőre alatt), és akár egy hónapig is eltarthat, mire teljesen sikerül megszabadulni az állattól. Ezt a fajta kezelésmódot egyébként már az ókortól kezdve alkalmazzák, és egyes elképzelések szerint a gyógyszertárakon vagy a WHO logóján látható közismert, a gyógyítást szimbolizáló jelkép sem az Aszklépiosz botjára tekeredő kígyót, hanem sokkal inkább a pálcikára felcsavart medinaférget ábrázolja.
9877
3
Izé
Világhódító hangyák
Mint az
előző "hangyás" posztban láthattuk, a levélnyíró hangyák hatalmas, több négyzetméterre kiterjedő földalatti fészket építenek, ám a kolónia méretének tekintetében az argentin hangya (Linepithema humile) ún. szuperkolóniái még ezeket is überelik: egy ilyen több milliárd egyedből és milliónyi bolyból álló szuperkolónia akár több ezer kilométerre is kiterjedhet, ráadásul ezek a szuperkolóniák csupán részeit képezik egyetlen globális méretű "hangya-megakolóniának"!
3886
2
Izé
Kattintás előtt tippelj milyen állat látható a képen!
5752
1
Izé
Zombik márpedig léteznek...
...legalábbis az állatvilágban, ahol nem ritka hogy az élősködők teljesen átveszik gazdájuk fölött az irányítást, a szó szoros értelmében élőhalottakká változtatva azokat. És hogy miért jó ez nekik? A parazita célja ezzel legtöbbször vagy az, hogy a kiszolgáltatott gazdát felhasználja utódai túlélésének maximalizálásában (pl. azok zombi-testőreként vagy dajkájaként), vagy hogy a gazda viselkedését olyan irányban befolyásolja, hogy azt könnyebben találhassa meg és fogyaszthassa el a soron következő, ún. végleges gazda, amiben aztán a parazita kifejlődhet és ivaréretté válhat. Az alábbiakban erről láthattok egy remek kis összeállítást (bungle ajánlásával ;) ), kezdve a hangya-agyevő púposlegyektől, a csótányok menekülési reflexét kikapcsoló Ampulex-darazsakon és a hím tarisznyarákokból „transzvesztitát” csináló kacslábú rákokon át a személyes kedvencemig, a Leucochloridium paradoxum nevű laposféregig, amelynek lárvái csigák tapogatójában telepszenek meg, és színes, húsos, pulzáló kis „szarvacskákká” változtatják azokat, így tévén kívánatossá a csigákat a madarak számára, amelyek beleiben aztán a lárvák felcseperedhetnek.
8596
5
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban a trópusi tengerekben élő ragadozó kúpcsigák (Conus spp.), amik rendkívül erős, többkomponensű idegmérget termelnek, melyet egy aprócska szigonnyal juttatnak be zsákmányukba (többnyire gerinctelenekbe ill. kisebb halakba), valamint az őket elővigyázatlanul megfogó szőke nők kezébe. :D
Itt éppen egy bohóchalat zsákmányol az egyikük:
Embernél a méreg látászavart, szédülést, hányást, paralízist, súlyosabb esetben pedig (főleg a nagyobb termetű fajok, pl. C. geographus veszélyesek ilyen szempontból) halált okozhat; eddig mintegy 25 halálos eset ismert. A méregből készült fájdalomcsillapító sokszorosan hatékonyabb az opioidoknál (pl. morfiumnál), ráadásul nem okoz függőséget sem.
1555
1
Izé
Mai ismeretterjesztő rovatunkban: a rovarvilág alien-jei, a parazitoid fürkészdarazsak, melyek élő rovarokba vagy azok lárváiba (legtöbbször lepkehernyókba) helyezik tojásaikat, és a kikelő lárváik a gazdatestből táplálkoznak, míg eléggé ki nem fejlődnek ahhoz, hogy aztán kibújhassanak az ezzel halálraítélt gazdából. Ám a káposztalepke gyilkosfürkész (Apanteles glomeratus) nevű darázsfaj és gazdája, a káposztalepke (Pieris brassicae) hernyójának esetében a gazda tortúrája itt még nem ér véget...
8681
6
Izé
Az ifjú George Lucas kalandjai.
1264
0
Film Izé
Végre! A
korábban is említett The Hunt For Gollum című, a Gyűrűk Urához kapcsolódó rajongói film már megtekinthető ingyenesen, HD minőségben...
5829
2
Izé
Végre! A
korábban is említett The Hunt For Gollum című, a Gyűrűk Urához kapcsolódó rajongói film ma délutántól megtekinthető ingyenesen, HD minőségben...
6116
0
Film Izé
Ötzi, a jégember testközelből.
7333
7
Izé
J. R. R. Tolkien Namárië c. quenya nyelven íródott verse a Gyűrűk Urából a Keresztapa zenéjére.
Az eredeti szöveg: Ai! laurië lantar lassi súrinen,
Yéni únótimë ve rámar aldaron!
Yéni ve lintë yuldar avánier
mi oromardi lisse-miruvóreva
Andúnë pella, Vardo tellumar
nu luini yassen tintilar i eleni
ómaryo airetári-lírinen.
Sí man i yulma nin enquantuva?
An sí Tintallë Varda Oiolossëo
ve fanyar máryat Elentári ortanë
ar ilyë tier undulávë lumbulë;
ar sindanóriello caita mornië
i falmalinnar imbë met, ar hísië
untúpa Calaciryo míri oialë.
Si vanwa ná, Rómello vanwa, Valimar!
Namárië! Nai hiruvalyë Valimar.
Nai elyë hiruva. Namárië!
A fordítás: “Ó! hullik a szélben az aranylevél, s a hosszú évek száma végtelen, mint a fákon az ágaké! Úgy húznak el a hosszú évek, mint a fürge réti szél nyugatnál is nyugatabbra a büszke termen át, ahol a kék boltozaton a csillagok is megremegnek Varda szent és ünnepélyes énekétől. Most ki tölti újra a kupámat? Mert Varda, a Tűz szítója, s Csillagkirálynő az örökfehér hegyekből, fölemelte felhőkezét, minden ösvény homályba fulladt; s a szürke földről sötétség kúszik közibénk a tajtékos habokon, s Calacyra drágaköveit köd fedi örökkétig. A keletről jöttek most elveszítik, elveszítik Valimart! Ég veletek! Ti talán meglelitek Valimart! Ég veletek!“
2462
0
Zene Izé
The Hunt for Gollum
Egy hamarosan megtekinthető, a Gyűrűk Ura történetéhez kapcsolódó, rajongók által készített rövidfilm, ami az előzetesek alapján kifejezetten ígéretesnek tűnik. A film története a trilógia előtt nem sokkal játszódik, és Aragorn Gollam utáni hajszáját mutatja be, aki éppen Mordorból szabadult hosszas kínvallatás után, miután elárulta Szauron szolgáinak, hogy a Gyűrű a Megyében van.
5850
0
Film Izé
The Hunt for Gollum
Egy hamarosan megtekinthető, a Gyűrűk Ura történetéhez kapcsolódó, rajongók által készített rövidfilm, ami az előzetesek alapján kifejezetten ígéretesnek tűnik. A film története a trilógia előtt nem sokkal játszódik, és Aragorn Gollam utáni hajszáját mutatja be, aki éppen Mordorból szabadult hosszas kínvallatás után, miután elárulta Szauron szolgáinak, hogy a Gyűrű a Megyében van.
5881
1
Izé